Kodused tervisetestid

Usaldusväärsete koduste tervisetestide tellimine

Kodused tervisetestid on abiks võimalike terviseprobleemide tuvastamisel diskreetselt.

Kiirtestide valik laieneb järjest enam ja seetõttu on inimestel kodustes tingimustes võimalik mugavalt jälgida oma tervisenäitajaid ja kontrollida end juba esimeste sümptomite ilmudes.

Esmakaitse valikus on kiirteste nii viiruste (COVID-19), bakterite (helikobakter, streptokokk), gluteenitalumatuse, vitamiinipuuduse (d-vitamiin) kui ka paljude muude haigustekitajate ning tervisenäitajate kontrolliks.

Testimine kodus on delikaatne

Vähem oluline ei ole ka delikaatsus, mida kodused tervisetestid kahtlemata pakuvad.

Mõnikord on arsti juurde minemiseks ja probleemist rääkides tarvis koguda pisut julgust. Seni on kasulik teha kodune tervisetest, mis annaks südamerahu või info, mida arstile edasi öelda.

Kas kodused testid on usaldusväärsed?

Testide läbiviimine on lihtne, kuid koduste testide puhul uuritakse sageli, kas tulemus ikka on usaldusväärne. Kiirtestide täpsus on 91–99%, olenedes ka konkreetsest testist.

Võimaliku vale tulemuse välistamiseks on tarvis testid läbi viia järgides väga täpselt kaasas olevat juhendit.

Paljudel testidel on ka kontrolljoon, mis värvub, kui testi on korrektselt läbi viidud. Värvunud kontrollmärk loob kindlustunde, et tulemust võib usaldada. Siiski tasub silmas pidada, et positiivne testitulemus ei pea kohe kindlalt tähendama ränka diagnoosi.

Kodused kiirtestid ei ole mõeldud asendama arstiabi.

Tervisemure ja sümptomite korral tuleb pöörduda perearsti poole.

Kvaliteetsed tervisetestid meestele

Paljud tervisetestid sobivad tegemiseks kõigile, kuid on ka olemas spetsiaalsed meeste tervisetestid. Näiteks eesnäärme kiirtest Prosta–Check on mõeldud selleks, et mees saaks infot oma eesnäärme tervise kohta.

Eesnäärme halvaloomuline kasvaja on eesti meeste puhul üks sagedaseim tõsine terviseprobleem ja seda esineb üha enam. Tihtipeale kulgeb haigus pikka aega sümptomiteta, seega on oluline end testida kas perearsti juures või teha kindluse mõttes kodune test.

Eesnäärme test näitab, kas PSA näitaja (aine, mida toodab eesnääre) on normi piires või kõrgenenud. Kõrgem näit ei pruugi tähendada kohe kõige hullemat, sest tegemist võib olla ka healoomulise eesnäärme suurenemisega. Normist kõrgema näidu puhul on tarvis täiendavateks uuringuteks pöörduda arsti poole.

Hoidkem oma tervisel silma peal!