D-vitamiin

D-vitamiin on organismi efektiivse toimimise alustala

On üsna tavapärane, et vitamiin D müük sügisel, talvel ja kevadel kasvab, sest üha enam on tõusnud teadlikkus sellest, kui oluline on päikesevitamiin meie immuunsüsteemile, luudele ja hammastele, närvisüsteemile ning kogu organismi ainevahetusele.

D3-vitamiin ehk kolekaltsiferool on eriti tähtis luude tervisele, kuna aitab kaltsiumil organismi imenduda ja seda luudesse transportida. D-vitamiini puudust seostatakse luude hõrenemise ehk osteoporoosiga.

D3-vitamiin meie igapäevases toidus

D3-vitamiin on olemas ka meie toidulaual, kuid paraku üsna piiratud kujul. Loomsetes toiduainetes leidub kolekaltsiferool näiteks rasvases kalas, munakollases, maksas ja kalamaksaõlis. Taimsetes toitudes sisaldub D2 ehk ergokaltsiferool, paraku on inimorganismil seda keerulisem omastada kui loomsetes toitudes leiduvat D3-vitamiini.

Selleks, et saada minimaalne päevane vitamiinikogus toiduga kätte (400 IU) peaks ära sööma näiteks 10 muna. Kahtlemata ei ole see ei kõige mõistlikum ega tervislikum variant.

Rasvast kala süües piisab küll vaid 100 g päevas, kuid igapäevaelu näitab, et eestlased tarbivad kala harva või pea üldse mitte. Seega jääb toidu kaudu saadavast D-vitamiinist reeglina ikkagi vajaka.

Päikesevalgus ja D-vitamiin

Väga tõhus vitamiiniallikas on päikesevalgus, sest D-vitamiini sünteesimisega saab hakkama meie nahk. Paraku on Eesti ilmad isegi suvekuudel mõnikord päikesevaesed. See on üheks põhjuseks, miks soovitatakse D-vitamiini toidulisandina juurde võtta lausa aastaringselt.

D-vitamiini tilgad kanepi- või kookosõliga

Milline D-vitamiini toidulisand soetada, et tarvitamine oleks mugav, kiire ja meeldiv?

Ecoshi D-vitamiini tilgad sisaldavad ühe annuse kohta 400, 1200 või 4000 ühikut (IU) D3-vitamiini. Päevas on tarvis manustada vaid üks tilk.

Eestis loodud tooted

Tegemist on Eestis loodud toodetega, mis on valmistatud kanepiseemne- või kookosõli baasil.

Vitamiin D taseme kontrollimine

D-vitamiini taseme veres saab teha kindlaks lihtsa vereanalüüsiga, näiteks perearsti juures või pöördudes näiteks SYNLABi poole.