Tänapäeval on saadaval niivõrd palju hambahügieenitooteid, et on tihtipeale raske otsustada, millised tooted võiks kõige paremini sobida. Sageli usutakse, et elektriline hambahari on parem kui tavaline hambahari, kuid kas sellisel veendumusel on ka päriselt tõepõhi all?
Hambaid peab igal juhul pesema kaks korda päevas!
Hambaarstid ütlevad oma patsientidele iga päev, et laitmatu suuhügieeni juures on kõige olulisem hammaste pesemine kaks korda päevas, iseäranis korralikult peaks seda tegema enne magamaminekut. Hambaid peaks harjama vähemalt kaks minutit korraga.
Neid soovitusi on loomulikult võimalik järgida olenemata sellest, kas kasutate elektrilist või manuaalset hambaharja, kuid kas elektrilise hambaharja kasutamisel on tavapärase hambaharja ees siiski mingeid eeliseid?
Elektriline hambahari eemaldab katu ka keerulistest kohtadest
Elektriline hambahari eemaldab rohkem hambakattu ja vähendab igemepõletiku tõenäosust paremini kui tavalised käsitsi kasutatavad hambaharjad.
Kui kasutate väikese otsaga elektrilist hambaharja (nt Oral-B), hõlbustab ümmargune võnkuv harjapea ka ebamugavate piirkondadeni jõudmist, seda eriti suu tagaosas. Vibreerivate harjastega elektrilised hambaharjad võimaldavad teha rohkem mikroliigutusi iga kord, kui libistate hambaharja üle hammaste.
Elektriline hari on igemetele õrn
Õige kasutamise korral ei kahjusta elektriline hambahari teie igemeid ega hambaemaili, vaid parandab tõhusalt üldist suutervist. Paljud inimesed kipuvad hambaid harjama liiga tugevasti, mis võib aja jooksul põhjustada hambaemailile pöördumatuid kahjustusi ja/või tekitada igemete taandumist, mis võib samuti olla pöördumatu.
Seetõttu on hea teada, et mõnel elektrilisel hambaharjal on spetsiaalne andur, mis annab kasutajale märku, kui hammastele rakendatakse liiga tugevat survet.
Aga millist elektrilist hambaharja valida?
Esimest korda elektrilist hambaharja valides võib valik tunduda üsna lai ja segadusttekitav. Millist elektrihambaharja valida, kui olete parasjagu otsimas enda jaoks just seda õiget?
Teame juba, et elektriline hari aitab eemaldada hambakattu tõhusamalt, kuna jõuab paremini ka keerulisematesse suupiirkondadesse ja teeb hambapesu ajal rohkem harjamisliigutusi. Käsihambaharjaga sama palju liigutusi teha ei ole võimalik.
Lisaks sellele on elektrihambaharjadel erinevad mugavusfunktsioonid – näiteks rakendused, taimerid ja surveandurid, mis viivad hambapesu uuele tasemele ning muudavad selle kahtlemata ka tunduvalt põnevamaks.
Kas valida vibreeriv-pöörlev või vibreeriv elektriline hambahari?
Oral-B hambaharjad on tuntud oma väikese, ümmarguse ja pöördleva otsiku tõttu, mis pöörleb kiirelt õige natuke ühes ja natuke teises suunas.
Seevastu Philipsi hambaharjadel on klassikalisema kujuga otsik, mis ei pöörle.
Mis on nende erinevus?
Pöörlev otsik ei sobi kindlasti, kui hammastel on breketid või traadid – otsiku ühes-teises suunas pöörlemine võib need hammaste küljest lahti aidata. Sellistel juhtudel on Philipsi hambaharjad oma ainult vibreeriva otsikuga parem valik.
Milline otsiku suurus valida?
Nii tavaliste kui ka elektriliste hambaharjade valikul tuleb tähelepanu pöörata harja otsiku suurusele, kujule ja muudele omadustele.
Üldiselt soovitatakse, et elektrilise hambaharja otsiku võiks valida oma suu suuruse põhjal. Väikese harjapea kasuks räägib see, et väiksema harjaga on võimalik puhastada ka raskesti ligipääsetavaid kohti.
Väike hambaharjapea sobib mõistagi iseäranis hästi just lastele. Suuremat sorti harjapea on aga mõeldud kasutamiseks suurema suuõõnega täiskasvanutele.
Kui teil on raske otsustada, millist elektrihambaharja täpsemalt soetada, siis on kasulik pidada nõu oma hambaarstiga. Tema oskab kindlasti soovitada, millise kuju ja tugevusega elektriline hambahari on teie jaoks parim.
Kuidas kasutada elektrilist hambaharja kõige tõhusamalt?
Kui olete oma esimese mootoriga suuhügieenivahendi soetanud, siis järgmisena tuleb selgeks õppida, kuidas kasutada elektrilist hambaharja nii, et see tooks teile kõige rohkem kasu.
Nagu iga uue asjaga kipub olema, siis alguses võib elektrihambahari tunduda igemete jaoks ebamugav, eriti siis, kui need on parasjagu põletikulised. Uue seadmega on vaja esialgu aga lihtsalt harjuda.
Elektrihambahari tuleb asetada pigem pehmelt, ilma surumata igale hambale, peatuda pisut ja liikuda seejärel tasapisi järgmise hamba suunas. Kõiki hambaid tuleks harjata umbes 3–4 sekundit. Nõnda on tarvis harjata kolm erinevat pinda – hamba närimispind ja mõlemad küljed.
Elektriharjaga on väga mugav puhastada ka tagumiste hammaste kõige tagumisi külgi. Tavalise harjaga on see enamasti keerulisem.
Hea hambahari võib olla nii elektriline kui ka tavaline
Kuigi viimasel ajal räägitakse, et hea hambahari on üksnes elektriline hambahari, siis on ikkagi üsna kindel, et kõik inimesed ei eelista ühesuguseid asju.
Ei maksa arvata, et tavalisest hambaharjast pole hammaste pesul üldse kasu. Tegelikult on hambaeksperdid avaldanud arvamust, et harjamise viis on olulisem kui see, millega te hambaid harjate. Kui olla teadlikult ja mõttega hambapesu juures, siis töötab ka tavaline hambahari hästi.
Parima suuhügieeni nimel peab aga igal juhul puhastama põhjalikult ja süstemaatiliselt kõik hambaid nii eest kui ka tagant.
Kui eelistate elektrilise hambaharja asemel tavalist hambaharja, siis valige kindlasti võimalikult mugava käepidemega ning pigem pehmete harjastega hari. Liiga kõvad harjased võivad õrna ja pehmet suukeskkonda kahjustada.