Ostukorv
0,00 
Menüü

Millist maski valida ja missugust kanda?

Kuidas valida endale sobiv mask? Näomaskidest on viimase aasta jooksul saanud rahvarohketes kohtades tuttav vaatepilt, sest teeme üheskoos pingutusi, et koroonaviiruse levik kontrolli alla saada. Kuna turul on aga väga palju erinevaid tooted, siis kuidas teada, kas üks näomask on teistest parem või mitte?

Enamik meist paneb maski ette, kui viibime avalikus kohas või tööl teiste inimeste läheduses. Kaupluste, ühistranspordi, perearstikeskuste ja muude asutuste puhul on tungivalt soovitatav katta suu ja nina.

On oluline teada, et koroonaviirusega nakatunud inimesed võivad olla nakkusohtlikud kuni kaks päeva enne sümptomite tekkimist. Veelgi enam – mitte kõik nakatunud inimesed ei tunne endal haiguse sümptomeid. Nõnda võidakse viirust levitada enese teadmata ja tahtmatult.

Millist maski valida? Kas parem on riidest mask või ühekordne?

Kas korduvkasutatavad maskid on samavõrd tõhusa kaitsevõimega ja mugavad kui ühekordsed kaitsemaskid? Laia tootevaliku eeliseks on see, et igaüks leiab endale sobiva vormi ja disainiga maski.

Sama asjaolu saab olla aga ka puuduseks, sest niivõrd paljude toodete olemasolu ajab segadusse.

Tekstiilist valmistatud korduvkasutatavatel maskidel võiks tõhususe tagamiseks olla vähemalt kaks (veel parem – kolm) kihti, kuid samal ajal peaks materjal olema hingav ja mugav.

Riidest mask on maksimaalselt tõhus ainult siis, järgida kolme põhimõtet:

• Pärast iga kasutamist eemaldage mask ettevaatlikult – puudutades ainult kõrva taha ulatuvaid aasasid
• Asetage see suletud kilekotti
• Peske seda pärast iga kasutuskorda – ideaaljuhul pesumasinas, 60 °C veega.

Ühekordsed kirurgilised näomaskid on turul üks soodsamaid variante. Oleme harjunud nägema neid arstidel ja kirurgidel ning õigesti kandmisel pakuvad need kandjale väga efektiivset kaitset piisknakkuste eest.

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab meditsiinilisi näomaske kanda riskirühma kuuluvatel inimestel, sealhulgas neil, kes:

Kirurgilised maskid on mõeldud ainult ühekordseks kasutamiseks.

Millist maski igapäevaselt kanda? Millise peaksin ostma?

Sobiva maskitüübi valik sõltub eelkõige kandja vajadustest ja soovidest.

Kui olete terve ja haigete inimestega otseselt kokku ei puutu ning otsite midagi lihtsat ja soodsat, siis on hea valik tavaline mitmekihiline riidemask. Soetada saab ka kindlate omadustega toote, mis on valmistatud näiteks antibakteriaalsest kangast.

Kuulute riskirühma või hoolitsete mõne riskirühma kuuluva inimese eest? Sel juhul on kirurgiliste maskide kasutamine parem otsus.

Hea mõte on soetada endale varuks mõlemat sorti maskid, sest ühes olukorras sobib paremini üks, teises teine.

Foto: Denis.

« | »