Ostukorv
0,00 
Menüü

Kas mask on kohustuslik?

Nina ja suu katmine siseruumis, kus viibib palju inimesi, on viirusest hoidumisel alati etem kui üldse katmata jätmine. Paraku on palju olnud kuulda seisukohti, mis panevad kahtluse alla, kas mask üldse aitab haigusi vältida. Kas mask on tegelikult kohustuslik või mitte? Eranditult kõigilt inimestelt maskikandmist nõuda ei saa, seega on Terviseameti andmetel see rangelt soovitatav kõigile, kellel ei ole vastunäidustusi (takistav terviseseisund, erivajadus).

26.02 kehtestatud ja alates 03.03 jõustuvates rangemates meetmetes (kriis.ee) on kirjas, et kehtestatud piirangute kõrval on väga oluline inimeste vastutustunne.

Kas maski kandmisest on kasu?

Lihtne loogika ütleb, et maskist on kasu siis, kui kanda seda õigesti. Paraku kõik seda ei tee, sest argielu askeldustes tegutsedes (poodides, avalikes ruumides) võib märgata, et tihti kasutatakse korduvalt üht ja sama maski, puudutatakse pidevalt maski välispinda, kantakse seda ainult suu ees jne. 

Selliste käitumisviiside puhul ei saagi mask tõhusalt viiruste eest kaitsta, sest haigustekitajad võivad nina või suu kaudu organismi pääseda. Kes aga kannab maski nii nagu soovitatakse, võib tunda end mõnevõrra kindlamalt.

Mask on kohustuslik, kuid leidub erandeid

Juba eelmise aasta 10. novembril avalikustatud koroonaviiruse vastastes meetemetes on kirjas soovitused veenduda enda nakkusohutuses: kanda maski, hoida distantsi ja puhastada käsi ning pindasid.

Maski kandmise nõude puhul kehtivad ka mõned erandid. See ei ole kohustuslik alla 12-aastastel lastel ja siis, kui inimesel on maskikandmine tervislikel põhjustel raskendatud (erivajadus, allergia, psüühikahäire jne). 

Mõistagi võib maski eest ära võtta söögikohas süües. Juhul, kui töö või olukorra iseloom maskis olemist ei soosi, on alternatiiviks visiiri kandmine.

Kas maski kandmata jätmine on karistatav?

Kui korrakaitsjad panevad tähele, et keegi liigub avalikus ruumis maskita, näiteks kaubanduskeskuses, siis esialgu selgitatakse neile inimestele, miks on praegusel ajal oluline maski kanda. Kui maski ei soovita teadlikult, siis võivad korrakaitsjad sellest Terviseametile teada anda. Uurige lähemalt näiteks kriis.ee lehelt.

Keegi ei soovi inimestega meelega kurjustada, neid piirata või trahvida. Korrektne maskikandmine on hetkel väikseim ja samas üsna lihtne asi, mida saate teha enda ja oma lähedaste tervise hoidmiseks.

Foto: Katie.

« | »